Home > Fotbal > CFR Cluj se califică în primăvara europeană

CFR Cluj se califică în primăvara europeană

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară pe Celtic Glasgow în Gruia în ultimul meci din Grupa E a Europa League.
Înaintea partidei, CFR era pe locul doi cu nouă puncte, în timp ce Celtic câstigase deja grupa, având 13 puncte. Clujenii aveau nevoie doar de un egal pentru a fi siguri de calificare.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Burcă, Cestor, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio – Deac, Traore, Omrani.
Celtic a început partida în următoarea formulă: Gordon – Bauer, Jullien, Bitton, Bolingoli – Robertson, Ntcham – Sinclair, Morgan, Johnston – Griffiths.
În minutul 18, Traore îi scoate mingea lui Omrani la marginea careului, acesta pătrunde și șutează, dar Gordon reușeste să respingă. În minutul 48, Deac centrează excelent din corner, iar Burcă nemarcat reia din 5 metri imparabil pentru Gordon. În minutul 51, Gordon degajează greșit, mingea ajunge la Deac, dar acesta trage slab, iar portarul scoțienilor respinge. În minutul 70, Culio centrează la colțul lung, Deac recentrează pentru Djokovic care deviază în poartă de la marginea careului mic.
CFR învinge pe Celtic cu 2-0 și se califică în Primăvara Europeană de pe locul 2 în grupă. În cealaltă partidă a grupei, Rennes a învins pe Lazio cu 2-0.
CFR îsi va afla adversara din primăvara euroăeană la tragerea la sorți care va avea loc Luni la Nyon.
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”