Home > Fotbal > Cfr remizează cu Celtic în prima manșă a turului III din preliminariile Champions League

Campioana României Cfr Cluj a întâlnit-o în această seară în Gruia pe Celtic Glasgow în prima manșă a confruntării din turul III preliminar al Champions League.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11 : Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Aurelio – Deac, Rondon, Omrani.
Celtic a început în următoarea formulă: Bain – Elhamed, Ajer, Simunovic, Bolingoli – Brown, McGregor – Forrest, Christie, Morgan – Edouard.
În minutul 5, Edouard șutează de la 20 de metri, dar Arlaukis prinde în doi timpi. În Minutul 6, Bordeianu centrează din corner, iar Burcă lovește mingea cu capul puțin peste. În minutul 28, Deac îi trimite perfect lui Rondon, care scapi singur cu Bain și îl învinge cu un șut printre picioarele acestuia. În minutul 37, Forest recepționează o minge în careu, evită un adversar și șutează fără speranțe pentru Arlauskis.
În minutul 51, Omrani reia din 5 metri după un corner, dar Bain are un reflex salvator. În minutul 86, Păun șutează puternic de la distanță, Bain respinge greșit până la Țucudean care încearcă foarfeca, însă mingea se duce peste.
Cfr Cluj și Celtic Glasgow remizează 1-1, iar soarta calificării se va decide în Scoția.
Partida retur va avea loc marțea viitoare de la ora 21:45.
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”
Doi oameni în minus și două puncte mai puțin în clasament pentru CFR. Ocazii, nervi, eliminări și doar egal în derby