Home > Fotbal > Chindia o învinge pe Academica Clinceni și continuă să spere în salvarea de la retrogradare

clinceni-chindia-liga1

Chindia Târgoviște a învins-o în această seară pe teren propriu pe Academica Clinceni cu scorul de 3-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa 12 din play-out-ul Ligii 1.

Ivancic a deschis scorul pentru gazde în minutul 45 reluând cu capul o centrare din corner a lui Dumitrașcu. Ovidiu Bic a făcut 2-0 în minutul 70 din penalty după ce Dangubic a fost faultat în careu.

Cebotaru a redus din diferență în minutul 77 tot dintr-un penalty dictat după un fault asupra lui Merloi. Berisha a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 89, împingând în poartă din doi metri minge respinsă de portarul Vîlceanu dintr-o lovitură liberă a lui Bic.

Chindia: Aioani – Corbu, Benga, Diallo, Dumitrașcu – Neguț, Bic, Rață (90′ Yameogo), Piftor (27′ Ivancic) – Dangubic (79′ Berisha), Florea. Antrenor: Emil Săndoi;

Clinceni: Vâlceanu – Matei, Albu (72′ Patriche), Bejan, Dobrescu – Merloi, Cebotaru (90′ Kontoes), Ventura, Achim – Markovic (46′ Ion), Buziuc (90+1′ Ilie). Antrenor: Ilie Poenaru;

Marcel Bîrsan – Daniel Mitruți, Mihai Marica;

Chindia: 10′ Neguț, 77′ Bic;

Clinceni: 25′ Buziuc, 63′ Cebotaru, 87′ Ventura, 90+4′ Matei;

Cu această victorie, Chindia acumulează 20 de puncte, dar rămâne pe ultima poziție a clasamentului. Clinceni se menține pe 8 cu 32 de puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu Poli Iași, iar Clinceni va primi vizita lui Hermannstadt.