Home > Fotbal > City rămâne în lupta pentru titlu după ce au revenit în derby-ul cu Chelsea

City rămâne în lupta pentru titlu după ce au revenit în derby-ul cu Chelsea

Campionii din Premier League, Manchester City au regăsit drumul spre victorie în Premier League, întorcând scorul cu Chelsea într-un meci captivant.
Oaspeții, care și-au câștigat precedentele șapte jocuri în deplasare, au condus când N’Golo Kante a strecurat balonul pe lângă Ederson după centrearea lui Marco Kovacic.
În acel moment , City se confrunta cu o nouă înfrângere în Premier League, care i-ar fi lăsat la 12 puncte în spatele liderului Liverpool și ar fi avut o misiune aproape imposibilă pentru a-și păstra titlul.
Gazdele au replicat însă și au egalat atunci când șutul lui Kevin de Bruyne l-a lovit pe Kurt Zouma și l-a prins pe picior greșit pe portarul Kepa Arrizabalaga.
Riyad Mahrez i-a adus pe campioni în avantaj, urcând astfel peste Chelsea pe locul trei, finalizând superb după o incursiune pornită din aripă dreaptă.
Ambele părți ar mai fi putut marca într-o primă repriză haotică, City fiind cel mai aproape când Sergio Aguero a lovit bara transversală, după o respingere slabă a lui Kepa.
În a doua repriză au existat mai puține acțiuni, deși Aguero s-a confruntat cu o accidentare și a fost înlocuit de Gabriel Jesus.
Raheem Sterling a marcat la ultima fază pentru City, dar golul a fost anulat de arbitrul asistent video pentru o poziție de offside la limită.
City a avut doar 46,74% posesie, procentul cel mai scăzut de către orice echipă antrenată de Pep Guardiola în oricare dintre cele 381 de meciuri de top ale lui la Barcelona, Bayern Munchen sau City.
Aceștia rămân la nouă puncte în spatele liderilor Liverpool, care i-au învins cu 3-1 în ultimul meci înainte de pauza internațională.