Home > Fotbal > Dinamo face un nou pas greșit în deplasarea de la Clinceni

Dinamo face un nou pas greșit în deplasarea de la Clinceni

Academica Clinceni a întâlnit-o în această după-amiază pe teren propriu pe Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a 17-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Academica ocupa locul 13 cu 14 puncte, în timp ce Dinamo era pe 9 cu 21 de puncte.
Academica a început partida în următoarea formulă: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, Pârvulescu – Cebotaru, Șut – Merloi, Buziuc, Achim – Vojtus.
Dușan Uhrin a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu – Filip, Mrzljak – Sorescu,  Nistor, Moldoveanu (Popa 46′) – Perovic.
În minutul 10 Klimavicius îl faultează în careu pe Buziuc și se acordă penalty. Cebotaru transformă fără emoții și deschide scorul. În minutul 16, Merloi șutează de la 20 de metri și îl învinge pe Piscitelli. În minutul 32, Nistor îi trimite excelent lui Sorescu pe partea stângă, acesta intră în careu și înscrie cu un șut superb la vinclu. În prelungirile primei reprize, Nistor centrează în careu, Nistor prelungește în fața porții, iar Perovic înscrie din 3 metri.
În minutul 50, Nistor centrează din corner, iar Popa reia cu capul puțin pe lângă. În minutul 53, Matei îl găsește liber în careu pe Achim, dar șutul acestuia trece pe lângă.
Academica și Dinamo remizează 2-2, iar gazdele urcă un loc în clasament, în timp ce Dinamo stagnează pe 9.
Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Chindia Tîrgoviște, iar Dinamo va primi vizita celor de la Poli Iași.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
kasparek-bokhan-dinamo
Două transferuri de top la Dinamo
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj