Home > Fotbal > Meci nul în derby-ul pentru play-off dintre Gaz Metan și FC Botoșani

Meci nul în derby-ul pentru play-off dintre Gaz Metan și FC Botoșani

Gaz Metan și FC Botoșani s-au întâlnit în această seară la Mediaș într-un meci contând pentru etapa a 17-a din Liga 1.
Înainte etapei, Gaz Metan ocupa locul 6 cu 26 de puncte, în timp ce FC Botoșani era pe 7 cu 22 de puncte.
Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleșca – Romeo, Larie, Constantin, Velisar – Fofana, Droppa – Olaru, Diakota, Fernandes – Cardoso.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ebenhofer, Roman – Ofosu.
În minutul 12, Diakota îl faultează în careu pe Ashkovski și se acordă penalty. Rodriguez execută însă modest, iar Pleșca reține. În minutul 26, Roman îi trimite pe culoar lui Ashkovski, acesta șutează, dar Pleșca iese la timp și reușeste să îl blocheze, mingea sare la Roman care este blocat de același Pleșca. În minutul 57, Olaru îi trimite excelent lui Cardoso la marginea careului, acesta intră în careu, dar șutul lui este respins de Pap în bară.
Gaz Metan și FC Botoșani remizează 0-0, iar medieșenii urcă un loc în clasament, în timp ce moldovenii rămân pe 7.
Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu Astra Giurgiu, în timp ce FC Botoșani va primi vizitor celor de la Viitorul.