Home > Fotbal > Craiova aproape calificată în turul II preliminar al Europa League

Craiova aproape calificată în turul II preliminar al Europa League

Csu Craiova a jucat în această seară în deplasare la Sabail (Azerbaijan) în prima manșă a primului tur preliminar al Europa League.
Sabail a început partida în următoarea componență: Bozinovski – Abbasov, Yunuszada, Rahimov, Erico – Cociuc, Essien, Amirguliyev – Abbasov, Ramazanov, Hamdi
Craiova a trimis pe teren următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu, Qaka – Bărbuț, Roman, Vătăjelu
Craiova a început tare partida iar în minutul 12, Mateiu a deschis scorul printr-un voleu de excepție executat din întoarcere. În minutul 19, Bărbuț șutează de la distanță, însă portarul gazdelor este la post. În minutul 33 după un corner, mingea ajunge la Ramazanov la marginea careului care șutează fără speranțe pentru Pigliacelli. La pauză scorul a fost egal, 1-1.
În minutul 51, Bancu ia o acțiune pe cont propriu, driblează trei adversari și șutează pentru 2-1 din 11 metri. În minutul 67, Bărbut este găsit liber în careu, trimite spre poartă, iar Roman finalizează din 5 metri. În minutul 70, Bărbuț este din nou aproape de a marca, însă șutul său rezultat dintr-o respingere trece puțin pe lângă. În minutul 82, Ramazanov nu este marcat bine în careu, iar acesta reușeste dubla cu o lovitură de cap bine plasată. La ultima fază a partidei Qaka are o mare ocazie, dar șutul acestuia nimerește bara.
Craiova se impune cu 3-2 în fața lui Sabail și este cu un pas în turul II preliminar al Europa League. Partida retur va avea loc Joia viitoare la Craiova de la ora 20.
Laurențiu Reghecampf, după victoria de la Clinceni: „Un meci slab” + Cum comentează tehnicianul oltenilor șansele Craiovei de a intra în lupta la titlu
Craiova învinge Clinceni și e tot mai sigură de play-off
Reghecampf a plâns pe bancă în succesul categoric al echipei sale. „Mi-au dat și mie lacrimile”, a recunoscut tehnicianul oltenilor