Home > Fotbal > Fcsb este și ea foarte aproape de turul II preliminar al Europa League

Fcsb este și ea foarte aproape de turul II preliminar al Europa League

Fcsb a debutat în această seară în noul sezon de Europa League împotriva moldovenilor de la Milsami Orhei.
Fcsb a început partida cu următorul prim 11: Vlad – Belu, Cristea, Planic, Roman – Oaidă, Nedelcu, Tănase – Man, Hora, Coman.
Milsami a trimis pe teren următoarea formulă: Chirinciuc – Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică – Antoniuc, Rusnac, Onica, Stână – Andronic, Nazar
Fcsb a început tare partida și a deschis scorul încă din minutul 12. Florin Tănase a șutat în diagonală de la marginea careului, fără nicio șansă pentru portarul Chirinciuc. În minutul 14, Belu i-a centrat ideal lui Man, însă reluarea cu capul a acestuia a trecut puțin peste. În minutul 30, Tănase îi pasează lui Cristea la marginea careului, dar șutul acestuia la colțul scurt este scos de portarul oaspeților. În minutul 38, Nedecul șutează de la 35 de metri puțin pe lângă poarta moldovenlilor. La pauză a fost 1-0 pentru Fcsb.
În minutul 56, Nedelcu recuperează o minge, îi trimite lui Roman care la rândul lui îi pasează lui Coman. Acesta îi pasează în centru lui Hora care îl deschide ideal în dreapta pe Man. Mijlocașul roș-albastrilor îi trimite din prima în cetrul careului lui Tănase care realizează dubla. În minutul 65 o nouă fază de contraatac a Fcsb-ului, duce minge la Nedelcu care nu îl poate învinge pe Chirinciuc cu un șut din interiorul careului. În minutul 71 același Chirinciuc respinge o lovitură liberă de la 20 de metri a lui a lui Coman. În minutul 84, Hora este găsit liber la 30 de metri de poartă, Chirinciuc iese aiurea, însă lobul lui Hora trecut puțin pe lângă. După numai un minut Hora îl găseste liber pe Ovidiu Popescu în centru, însă șutul său este blocat în ultima clipă.
Fcsb învinge cu 2-0 pe Milsami Orhei și este ca și calificată în turul următor preliminar. Returul va avea loc la Orhei, Joia viitoare de la ora 20.