Home > Fotbal > Craiova învinge pe Astra în prelungiri și îi suflă în ceafă liderului

Craiova învinge pe Astra în prelungiri și îi suflă în ceafă liderului

craiova-astra-liga1

CS Universitatea Craiova a învins-o în aceată seară pe Astra Giurgiu în Bănie, scor 2-1 (0-0), în primul meci al etapei a patra din play-off-ul Ligii 1.

Koljic a deschis scorul în minutul 60 pentru olteni, finalizând din patru metri o pasă magistrală cu câlcăiul a lui Cicâldău. Baicu a restabilit egalitatea în minutul 71 cu o torpilă la colțul scurt după ce a trecut ușor de Bancu. Același Koljic aduce victoria gazdelor, după ce a finalizat din câțiva metri o pasă perfectă a lui Baiaram.

CRAIOVA: Pigliacelli – Vlădoiu (46′ Vătăjelu), Acka, Bălașa, Bancu – Nistor (76′ Gustavo), Mateiu (84′ Ivanov), Cicâldău – Ivanv (69′ Bărbuț), Koljic, Mihăilă (84′ Baiaram). Antrenor: Cristiano Bergodi;

ASTRA: Lazar – Gheorghe (70′ Balaure), Graovac, Dima, Tamaș, Radunovic – Simion (70′ Seto), Crepulja – Răduț (90+2′ Dandea), Stahl (70′ Baicu), Ioniță (53′ Fatai). Antrenor: Bogdan Andone;

Arbitru:

Marian Petrescu;

CRAIOVA: 44′ Vlădoiu, 59′ Mateiu, 84′ Bărbuț;

ASTRA: 41′ Gheorghe, 57′ Răduț, 69′ Dima, 84′ Seto, 85′ Tamaș, 86′ Radunovic;

Cu această victorie, Craiova acumulează 29 de puncte și urcă pe locul 2 în clasament, la patru puncte în spatele liderului CFR. Astra rămâne pe 4 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu CFR, în timp ce Astra va primi vizita celor de la FCSB.