Home > Fotbal > Botoșani obține prima victorie din play-off în deplasare la Mediaș

Botoșani obține prima victorie din play-off în deplasare la Mediaș

gaz-metan-botosani-play-off

FC Botoșani s-a impus în această seară în deplasare la Mediaș în fața lui Gaz Metan cu scorul de 2-0 (2-0), în primul meci al etapei a 5-a din play-off-ul ligii 1.

Dugandzic a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 15 cu un șut din unsprezece metri, după ce Ofosu i-a întors excelent mingea în careu. Keyta a făcut 2-0 în minutul 35 după o acțiune individuală.

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Constantin, Popa, De Moura – Fofana, Droppa – Ciocan (59′ Drăghici), Chamed (78′ Trif), Velisar (46′ Romeo, 77′ Rosu) – Buș (32′ Fernandes). Antrenor: Dușan Uhrin;

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa, Florescu (92′ Babunski) – Ofosu (92′ Holzmann), Carlone (78′ Ebenhofer), Keyta (72′ Askovski) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru;

Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei, Gero Szabo;

Gaz Metan: 49′ Romeo;

FC Botoșani: 37′ Ofosu, 48′ Dugandzic, 82′ Askovski, 89′ Florescu;

Cu această victorie, FC Botoșani face 27 de puncte, urcă pe locul 4 și ii egalează în clasament pe FCSB care se află pe 3. Gaz Metan ocupă locul 6 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, Gaz Metan va primi vizita lui CS Universitatea Craiova, iar FC Botoșani va juca în deplasare cu FCSB.