Home > Fotbal > Poli Iași o învinge în deplasare pe Chindia și iese de pe locurile retrogradabile

chindia-poli-iasi-liga-1

Poli Iași a învins-o în această după-amiază în deplasare pe Chindia Târgoviște, scor 2-0 (1-0), într-un meci contând pentru etapa a 6-a din play-out-ul Ligii 1.

Kevin Luckassen a deschis scorul în minutul 13 pentru oaspeți reluând cu capul din cinci metri o centrare excelentă a lui Andrei Cristea. Chacana a închis tabela în minutul 89 la 2-0, executându-l simplu pe Aioani după o nouă pasă exceletă a lui Cristea.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Corbu – Bic, Rață (77′ Mihai) – Neguț, Dangubic (78′ Barbu), Șerban (46′ Berisha) – Ivancic (65′ Dumitrașcu). Antrenor: Viorel Moldovan;

Poli Iași: Rusu – Cabral (85′ Omoh), Klimavicius, Frăsinescu, Șerban – Horșia (65′ Horșia), Breeveld, Passaglia, Grădinaru – Luckassen (75′ De Iriondo), Cristea;

Florin Chivulete – Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu;

Chindia: 74′ Bic, 89′ Corbu;

Poli Iași: 74′ Grădinaru, 83′ Rusu;

Cu această victorie, Poli Iași urcă pe locul 11 cu 18 puncte, iar Chindia cade pe 13 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu FC Voluntari, iar Poli Iașo va primi vizita lui FC Hermannstadt.