Home > Fotbal > Craiova revine pe primul loc în Liga 1

Craiova revine pe primul loc în Liga 1

UTA-Craiova-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară în deplasare pe UTA cu scorul de 2-1 (2-1), în ultimul meci al etapei a 13-a din Liga 1.

Cicâldău a deschis scorul în minutul 13, cu un șut din prima cu exteriorul din marginea careului. Buhăcianu a restabilit egalitatea în minutul 21 cu o lovitură de cap după o centrare din corner a lui Rrumbullaku. Ofosu a readus-o pe Craiova în avantaj în minutul 26, finalizând după o cursă de 20 de metri o lansare în adâncime a lui Mamut.

UTA : Iacob – Simo, Benga, Erico, Bustea – Isac (68′ Oroian), Albu – Ursu (68′ Melinte), Rusu (46′ Ioniță), Buhăcianu – Rus (80′ Miculescu). Antrenor: Laszlo Balint;

CRAIOVA : Pigliacelli – Vlădoiu (61′ Vătăjelu), Bălașa (51′ Papp), Constantin, Bancu – Nistor, Screciu, Cicâldău – Bărbuț (76′ Ivan), Mamut, Ofosu. Antrenor: Corneliu Papură;

Avram Marius – Orbuleţ Mircea, Badea Marius;

UTA : 41′ Rus, 53′ Isac, 68′ Melinte, 71′ Ioniță;

CRAIOVA : 62′ Nistor, 83′ Bancu, 90+4′ Screciu;

UTA : 86′ Benga;

Cu această victorie, Craiova urcă pe primul loc cu 31 de puncte, în timp ce UTA este pe 7 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, UTA va juca în deplasare cu Sepsi, iar Craiova va primi vizita celor de la FCSB.