Home > Fotbal > Debut cu stângul pentru tricolorii mici în preliminariile Euro 2021

Debut cu stângul pentru tricolorii mici în preliminariile Euro 2021

România a întâlnit în această seară în deplasare Danemarcca în primul meci al preliminariilor Campionatului European U21 din 2021.
Danemarca a început partida în următoarea formulă: Christensen – Anyembe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand, Nartey, Holse – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer.
Mirel Rădoi a trimis pe teren următorul prim 11: Christensen – Anyembe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand, Nartey, Holse – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer
În minutul 3, Olsen ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu, driblează doi jucători români și șuteză fără speranțe pentru Aioani. În minutul 14, Larsen prinde un șut sănătos de la 25 de metri, dar Aioani este la post și respinge peste transversală. În minutul 16, Olsen vrea să centreze, însă mingea capătă o traiectorie ciudată și lovese bara porții noastre. În minutul 24, Coman șuteză puternic de la 25 de metri, dar portarul gazdelor este la post. În minutul 28, Olsen îi scoate excelent lui Holse la 11 metri de poartă, însă șutul acestuia este scos incredibil de Dima de pe linia porții. În minutul 34, Olaru șuteză din marginea careului, dar Christensen boxează în față. În minutul 42, Coman șutează dintr-o lovitură liberă de la 17 metri la colțul scurt, însă portarul danez este la post și respinge.
În minutul 55, Larsen îi trimite excelent în fața porții lui Olsen care reușeste dubla din postura de unu la unu cu Aioani. În minutul 65, Larsen îi lasă mingea lui Olsen la marginea careului, iar șutul acestuia se duce în bara porții tricolorilor. În minutul 69, Ciobanu pasează greșit, Olsen recuperează, îl întoarce pe Pașcanu la marginea careului și șutează milimetric pe lângă poarta României. În minutul 80, Coman recepționează o minge la 30 de metri de poartă, pătrunde spre interior și șutează cu pământul, mingea lovind bara și intrând în poarta gazdelor. În minutul 91, Ganea este faultat în careu de Christensen și se acordă penalty. Din păcate Coman trage slab, iar portarul danez reușeste să apere.
Danemarca învinge România cu 2-1 și pornim cu o înfrângere în aceste preliminarii.
Următoarea partidă pentru tricolorii mici va avea loc pe 10 Octombrie la Ploiești împotriva Ucrainei.
Adrian Mutu a fost votat de Comisia Tehnică a FRF pentru postul de selecționer al naționalei de tineret