Home > Fotbal > România obține pe final cele trei puncte cu Insulele Feroe

România obține pe final cele trei puncte cu Insulele Feroe

România a întâlnit în această seară în deplasare Insulele Feroe în etapa a 7-a a Grupei F din preliminariile pentru Euro 2020.
Înaintea meciului, Insulele Feroe se situau pe locul 6 cu 0 puncte, în timp ce România ocupa locul 3 cu 10 puncte.
Insulele Feroe au început în următoarea formulă: Nielsen – Vatnsdl, Gregersen, Baldvinsson – Rolantsson, Hendriksson, Hansson, Davidsen – Vatnhamar, Olsen, Bjsatalia.
Cosmis Contra a trimis pe teren următorul prim 11: Tatarusanu – Benzar, Nedelcearu, Chiriches, Bancu – Hagi, Anton, Stanciu, Coman – Puscas, Andone.
În minutul 16, Bancu centrează, portarul gazdelor iese greșit și scapă mingea care ajunge la Andone, însă atacantul nostru trimite pe lângă. În minutul 22, Pușcas primește o minge în adâncime, îi întoarce elegant cu călcâiul lui Hagi, dar șutul acestuia de la marginea careului este scos de Nielsen. În minutul 32, Hendriksson reia periculos cu capul, dar Tătărușanu scoate de lângă vinclu.
În minutul 64, Benzar trimite o minge în careu, Rus o prelungește pentru Pușcas, dar reluarea acestuia cu capul este prinsă de Nielsen. În minutul 74, Stanciu îi trimite excelent pe culoar lui Pușcas, iar șutul acestuia din interiorul careului îl învinge pe Nielsen. În minutul 83, Mitriță primește mingea de la Hagi la 20 de metri de poartă, se întoarce o trimite la Keșeru, aceia i-o retrimite lui Mitriță care șutează fără speranțe pentru Nielsen de la marginea careului. La ultima fază a meciului, Mitriță îi trimite în careu lui Keșeru, acesta se întoarce și înscrie pentru 3-0.
România învinge pe Insulele Feroe cu 3-0, acumulează 13 puncte și urcă cel puțin până la meciurile de la ora 21:45 pe locul 2 în clasament.
Următoarea partidă pentru tricolori va avea loc Marți de la ora 21:45 pe National Arena împotriva Norvegiei.
Cazuri de Covid-19 la Campionatul European de handbal masculin >> Franța și Germania sunt echipele afectate
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre