Home > Fotbal > Tricolorii mici nu găsesc drumul spre gol în Irlanda de Nord

Tricolorii mici nu găsesc drumul spre gol în Irlanda de Nord

Naționala României de tineret a întâlnit în această seară în deplasare pe Irlanda de Nord în a 5-a etapă a grupei a 8-a din preliminariile pentru Euro U21 2021.

Înaintea meciului, România se afla pe locul 2 cu 9 puncte, în timp ce nord irlandezii erau pe 5 cu 2 puncte.

Irlanda de Nord a început partida în următoarea formulă: Gartside – Gordon, Marron, Toal, Balmer, Burns – Mccann, Dunwoody, Mccalmont, Boyd Munce – Parkhouse.

Mirel Rădoi a trimis pe teren următorul prim 11: Vlad – Vlădoiu, Pașcanu , Chindriș, Grigore – Oaidă, Marin, Moruțan – Man, Petre, Mihăilă.

În minutul 31, Mihăilă pătrunde spre poarta adversă și șutează de la 25 de metri, dar Gartside reușeste să rețină. În minutul 41, Petre centrează pe jos pentru Mihăilă care trage peste de la 11 metri de poartă. În Minutul 64, Mihăilă pătrunde în careu, dar șutul său din unghi se duce pe lângă. În minutul 77, Man recepționează o minge respinsă de defensiva adversă la marginea careului, dar șutul său este scos de Gartside. În prelungiri, la o lansare în față pentru Petre, acesta preia la marginea careului, dar șutul său trece puțin pe lângă.

Irlanda de Nord și România remizează 0-0, iar tricolorii mici se îndepărtează la 5 puncte de primul loc, Danemarca.

Următoarea partidă pentru elevii lui Rădoi va avea loc pe 31 Martie 2020 pe teren propriu contra Danemarcei.