Home > Fotbal > România este demolată pe „Wanda Metropolitano”

România este demolată pe „Wanda Metropolitano”

România a întâlnit în această seară în deplasare Spania în ultima etapă a grupei F din preliminariile pentru Euro 2020.
Înaintea meciului, Spania conducea grupa cu 23 de puncte, în timp ce România se situa pe locul 3 cu 14 puncte fără nicio șansă la calificarea directă.
Spania a început partida în următoarea formulă: Kepa – Carvajal, Sergio Ramos, Gaya – Ruiz, Buquets, Saul – Cazorla, Morata, Moreno.
Cosmin Contra a trimis pe teren următorul prim 11: Tătărușanu – Benzar, Nedelcearu, Rus, Toșca – Marin, Băluță – Hagi, Stanciu, Coman – Pușcaș.
În minutul 7, apărarea noastră respinge o minge care ajunge la Cazorla la marginea careului, iar șutul acestuia cu efect se duce în transversală. În minutul 7, Gaya pătrunde pe partea dreaptă, trece ușor de Hagi și centrează, fundașii nostri resping până la Carvajal. Șutul acestuia este respins în față de Tătărușanu, iar Ruiz pe fază deschide scorul. În minutul 9, Martinez respinge greșit o minge care ajunge la Puscaș însa șutul acestuia este scos de Pușcaș. În minutul 33, Ruiz centrează, iar Moreno reia cu capul plasat fără nicio șansă pentru Tătărușanu. În minutul 43, Cazorla centrează în careu pentru Moreno care înscrie din 3 metri. În minutul 45, Moreno scapă singur în careu, iar centrarea acestuia este trimisă de Rus în proprie poartă.
În minutul 55, Morata ia o acțiune pe cont propriu îl driblează pe Nedelcearu, dar trimite în bară. În prelungirile partidei, Oyarzabal primește mingea la marginea careului, se întoarce spre poartă și înscrie pentru 5-0.
Spania învinge România cu 5-0, iar tricolorii pierd și locul 3 în grupă în favoarea Norvegiei.
Pentru România urmează barajul din Liga Națiunilor din Martie. Vineri se va stabili dintre Islanda și Scoția adversarul din primul meci.
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre