Home > Tenis > Debut fără emoții pentru Simona Halep la Madrid

Debut fără emoții pentru Simona Halep la Madrid

Simona-halep-madrid

Simona Halep (nr.3 WTA), a debutat astăzi în turneul de la Madrid împotriva rusoaicei Margarita Gasparyan (nr.65 WTA).

Primul set a fost unul fără istoric, în care sportiva din România a pierdut doar 8 puncte. Halep a izbutit să îsi adjudece setul la 0.

În cel de al doilea set, românca a pornit la fel de puternic și a câstigat primele două game-uri ale setului. Rusoaica a reușit să câstige și ea un prim game în meci, pe serviciul Simonei, însă sportiva din Constanța a replicat imediat și s-a distanțat la 4-1. Apoi cele două jucătoare și-au făcut serviciul până la scorul de 5-3, când rusoaica a reușit un nou break. Înșa imediat Simona a replicat cu re-break și astfel a închis setul 2 la 4.

Simona se impune cu scorul de 6-0, 6-4, într-o oră și 15 minute și se califică în turul 2 la turneul patronat de Ion Țiriac.

În turul următor Simona va întâlni învingătoarea dintre Alisson Riske și Johanna Konta.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”