Home > Tenis > Tenis | Un nou meci bun pentru Simona Halep la Madrid

Tenis | Un nou meci bun pentru Simona Halep la Madrid

Simona Halep, nr.3 WTA și Johanna Konta, nr.41 WTA, s-au întâlnit în această după-amiază, în turul al doilea al turneului de la Madrid.

Sportiva noastră a pornit ezitant partida, iar în game-ul al treilea britanica a izbutit să facă break-ul, după ce și în primul game ratase o șansă de break. Konta și-a conservat serviciul până la 4-2, dar de acolo Simona a revenit și a câstigat trei game-uri la rând. În următorul game, românca a avut șansa sansa să închidă setul însă a ratat 2 mingi de break. În game-ul următor românca îsi face cu dificultate serviciul, iar apoi îmchide setul pe serviciul adversarei ,după ce a revenit de la 0-40, 7-5.

Setul al doilea aproape că nu a avut istoric. Simona s-a distanțat imediat la 4-0. Singura sincopă a sportivei din Constanța s-a produs în game-ul 5, când și-a pierdut serviciul. Mai apoi a făcut re-break-ul și a închis setul la 1.

Simona Halep o învinge pe Johanna Konta, scor 7-5, 6-1, într-o oră și 30 de minute. Ea o va întâlni în optimi pe slovaca Viktoria Kuzmova, nr. 46 WTA. Partida urmează să aibă loc mâine.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep, victorie muncită la Indian Wells. Simona: ,,Am simțit să strâng pumnul, îmi dă încrede și îmi doresc să am mai multe puncte câștigătoare pentru a-mi recâștigă încrederea în mine. Chiar am nevoie e asta!”