Home > Tenis > Tenis | Simona Halep îsi demolează adversa în optimi la Madrid

Tenis | Simona Halep îsi demolează adversa în optimi la Madrid

Simona Halep, nr.3 WTA și Viktoria Kuzmova, nr.46 WTA, s-au întâlnit în această după amiază în optimile turneului Premier Mandatory de la Madrid. A fost prima întâlnire directă dintre cele două.

Primul set nu a avut istoric, Simona pierzând doar 7 puncte în tot setul. Românca i-a administrat un scurt 6-0 slovacei, în doar 22 de minute.

Al doilea set a fost la fel de dezastruos pentru slovacă, acesta reușind să câstige doar 5 puncte pe tot parcursul setului. Ca și în primul set, sportiva din Constanța a izbutit să câstige actul la 0.

Simona Halep o învinge pe Viktoria Kuzmova, scor 6-0, 6-0 în doar 45 de minute și îsi apară performanța de anul trecut, când a fost eliminată în sferturi de Karolina Pliskova.

În sferturi, Simona o va întâlni pe câstigătoarea dintre Ashley Barty și Yulia Putintseva, partidă ce va avea loc mâine.