Home > Tenis > Tenis | Simona Halep face un nou meci solid în sferturi la Madrid

Tenis | Simona Halep face un nou meci solid în sferturi la Madrid

Simona Halep, nr. 3 WTA și australianca Ashley Barty, nr.9 WTA, s-au întâlnit în această după amiază în sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid.

În primele două game-uri ale partidei, cele două jucătoare au mers cu serviciul. În game-ul al 5-lea Simona a reușit break-ul pe care l-a fructificat cu serviciul până la 5-4. Din păcate, românca nu a putut să închidă setul pe propriul serviciu și s-a văzut egalată la 5. Totuși, în game-ul următor, sportiva din Constanța a reușit re-break-ul, iar în următorul game a închia setul 7-5.

În setul doi, Halep a izbutit break-ul chiar în game-ul de debut. Ca și în primul set, australianca a revenit și a egalat la 4. Aceasta a preluat conducerea în set, 5-4, însă Simona a izbutit trei game-uri la rând, cu ajutorul cărora a închis și acest set cu scorul de 7-5

Simona Halep o învinge pe Ashley Barty, scor 7-5, 7-5 , într-o oră și 32 de minute și ajunge în semifinalele turneului patronat de Ion Țiriac pentru a 4-a oară în carieră.

Pentru un loc în finala competiției Simona va juca mâine împotriva învingătoarei dintre Naomi Osaka și Belinda Bencic.