Home > Tenis > Tenis | Simona Halep la doar un pas de a redeveni lider mondial

Tenis | Simona Halep la doar un pas de a redeveni lider mondial

Simona Halep, nr. 3 WTA, și Belinda Bencic, nr. 18 WTA, s-au întâlnit în această după-amiază pentru a disputa un loc în ultimul act al turneului de la Madrid.

Simona a început puternic partida și s-a distanțat încă din start la 2-0. Elvețianca a revenit însă și a egalat la 2. Din acest moment, românca a preluat complet controlul asupra setului și l-a câstigat clar, cu 6-2 după ce și-a adjudecat 4 game-uri consecutive.

Cel de al doilea set a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare. Apoi Bencic s-a distanțat pentru prima oară la două game-uri, 3-1. Replica Simonei nu a întărziat, iar aceasta a egalat la 3. Din acest moment, cele două jucătoare au mers cu serviciul pâna la 6-6 și s-a intrat în tie-break. Tie-break-ul este dominat de Bencic în totalitate. Ea îl câstigă la 2 și trimite setul în decisiv.

Decisivul nu a avut istoric. Bencic nu a putut sa dea o replică pe măsura, iar sportiva noastră a câstigat setul la 0.

Simona Halep o învinge pe Belinda Bencic, scor 6-2, 6-7, 6-0 la capătul a două ore de joc și va juca pentru a patra oară în carieră finala turneului spaniol.

Pentru trofeul de la Madrid și pentru a redeveni lider mondial, Simona o va întâlni în finală pe câstigătoarea celeilalte semifinale, care se va disputa între Sloane Stephens și Kiki Berthens.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”