Home > Tenis > Tenis | Simona Halep ratează revenirea pe primul loc mondial

Tenis | Simona Halep ratează revenirea pe primul loc mondial

Simona-halep-finala

Simona Halep, nr.3 WTA și Kiki Bertens, nr.7 WTA, s-au întâlnit în această seară în ultimul act al turneului de la Madrid.

Miza era una dublă pentru Simona. Dacă ar fi câstigat finala, ea și-ar fi adjudecat atât trofeul, cât și numărul unu mondial.

În primele trei game-uri, cele două jucătoare și-au făcut servicul, apoi au urmat o serie de 4 game-uri când protagonistele finalei și-au pierdut serviciul. De la 4-2, Simona are o cădere, în care nu îî mai intră nicio lovitură, și pierde 4 game-uri la rând și odată cu ele și setul, 6-4.

Și setul doi începe prost pentru Simona și se vede condusă cu 2-0 încă din start. Românca revine și egalează la doi, însă își pierde imediat serviciul. Break-ul făcut de olandeză se dovedește a fi decisiv. Bertens fructifică fiecare game pe propriu serviciu până la final și câstigă și acest set cu 6-4.

Kiki Bertens o învinge pe Simona Halep, scor 6-4, 6-4 într-o oră și 28 de minute. Românca ratează astfel șansa de a redeni lider mondial.

Pentru Simona urmează săptămâna viitoare turneul de la Roma.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells