Home > Tenis > Tenis | Simona Halep se înclina la Roma încă din primul meci

Tenis | Simona Halep se înclina la Roma încă din primul meci

Simona Halep, nr.2 WTA, și Marketa Vondrousova, nr.44 WTA, s-au întâlnit în această după amiază în turul 2 al turneului de la Roma.

În startul primului set, cele două jucătoare au mers cu serviciul până la 2-2. Apoi Simona a preluat controlul setului și a câstigat patru game-uri consecutive, închizând primul act cu scorul de 6-2.

La începutul setului secund au fost două schimburi de break-uri până la 3-3. Apoi s-a mers cu serviciul până la 5-5. Aici, cehoaica, după ce a ajuns la 6-5, a reușit break-ul în game-ul următor și si-a trecut în cont cel de al doilea set, 7-5.

În prima jumătate a setului decisiv cele două jucătoare au mers cu serviciul. Mai apoi, cehoaica a reușit break-ul la 4-3 și a închis setul cu 6-3

Marketa Vondrousova o învinge pe Simona Halep, scor 4-6, 7-5, 6-3 în două ore și 10 minute.

Ea o va întâlni în optimi, tot astăzi, pe rusoaica, Daria Kasatkina. Pentru Simoma Halep, urmează turneul de Grand Slam de la Rolland Garros.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”