Home > Tenis > Sorana Cîrstea profită de abandonul Petrei Kvitova și merge în turul 2 la French Open

Deși inițial, trebuia să o înfrunte pe cehoaica Petre Kvitova, din pricina abandonului acesteia, Sorana Cîrstea, numărul 84 WTA, a jucat în turul 1 la Roland Garros contra lucky-losser-ului, Juvan Kaza, nr. 131 WTA.

În startul primului set, cele două jucătoare au făcut un schimb de break-uri, apoi au mers cu serviciul până la 5-5. Aici, Sorana și-a pierdut serviciul, iar imediat slovena a închis setul la 7-5.

În setul doi, tot Kaza a făcut break-ul în game-ul trei și a reușit să îl ducă cu serviciul până la 4-2. Sorana a revenit însă și a izbutit 4 game-uri la rând cu ajutorul cărora a trimis meciul în decisiv.

Decisivul a fost început perfect de Sorana, care a preluat conducerea cu 2-0. Din păcate, Sorana a pierdut apoi patru game-uri consecutive. Sorana nu cedează însă și egalează la 5. Mai apoi, Sorana face 6-5, iar pe serviciul adversarei, la a treia minge de meci, îl închide.

Sorana Cîrstea o învinge pe Juvan Kaza cu 5-7, 6-4, 7-5, în două ore și 22 de minute.

În turul doi, Sorana va juca miercuri împotriva învingătoarei dintre Vera Zvonareva și Aliona Bolsova.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2