Home > Fotbal > Dinamo este umilită la Ovidiu

Dinamo este umilită la Ovidiu

Viitorul Constanța și Dinamo s-au întâlnit în această seară la Ovidiu în prologul primei etape a noului sezon al ligii 1.
Viitorul a început partida cu următorul prim 11: Tordai – Mladen, Țîru, Iacob, De Nooijer – Achim, Artean, Houri – Iancu, Ganea, Mățan.
Dinamo a trimis pe teren următorul prim 11: Straton – De Moura, Klimavicius, Bejan, Grigore – Mrzljak, Răuță – Sorescu, Kevin Bru, Moldoveanu – Montini.
În minutul 4, Iancu pătrunge la marginea careului și șutează la o palmă de bară. În mintul 9, Mățan îl lansează pe Ganea la marginea careului, acesta îi deviază superb lui Iancu care intră în careu și înscrie. În minutul 17, Iancu este găsit singur cu Straton, îl driblează pe portarul dinamovist, însă intră în unghi și șutează în plasa laterală. În minutul 27, Ganea câstigă o minge în careul dinamovist, îi întoarce lui Iancu care șutează foarte puțin pe lângă.
În minutul 48, De Nooijer pătrunde în careu îi întoarce lui Ganea care reia superb în plasă. În mintul 54, Mățan pătrunde în careu și șutează puternic, dar Straton intervine. În minutul 66, Calcan primește minge în careu, driblează, iar șutul său este deviat în poartă. Este momentul în care orice legătură între echipă și suporterii lui Dinamo se rupe, iar câțiva dintre aceștia intră pe teren. Partida este întreruptă mai bine de 20 de minute. Imediat după reluarea jocului, De Nooijer îî centrează perfect lui Iancu care face dubla cu o lovitură de cap plastă perfect. După numai un minut, în minutul 70 Eric șutează de la 25 de metri, iar Tordai nu poate interveni. În minutul 80, Tîru primește minge în careu, preia pe piept și șutează din voleu, însă Straton îî salvează pe dinamoviști de la un scor de tenis.
Viitorul învinge Dinamo cu 5-0 și termină prima etapă pe primul loc al clasamentului, în timp ce la dinamoviști se anunță zile grele. Pe tot parcursul partidei, fanii dinamoviști i-au cerut demisia lui Eugean Neagoe.
Etapa viitoare Viitorul se va deplasa la Tîrgoviște pentru jocul cu Chindia, în timp ce Dinamo va juca acasă pe Național Arena contra celor Csu Craiova.