Home > Fotbal > Dinamo învinge FCSB într-un derby sângeros disputat pe Arena Națională

Dinamo învinge FCSB într-un derby sângeros disputat pe Arena Națională

Dinamo a învins în această seară pe FCSB cu scorul de 2-1, în derby-ul etapei a 25-a din Liga 1 disputat pe National Arena.

Dinamo a deschis scorul in minutul 37 prin Sin, care a înscris un gol superb, executând în vinclu o lovitură liberă de la 25 de metri. La ultima fază a primei reprize, Tănase a egalat din lovitură de la 11 metri. Dinamo înscrie pentru 2-1 prin Lazăr, care trimite în plasă din 6 metri o centrare excelentă a lui Sorescu.

Dinamo: Piscitelli – Kostrna, Puljic, Grigore, Sin (86′ Răuță) – Mrzljak, Filip – Moldoveanu (58′ Lazăr), Fabbrini, Sorescu – Perovic (45′ Popa). Antrenor: Dușan Uhrin;

FCSB: Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Soiledis – Moruțan( 46′ Popa), Filip, Olaru (46′ Oaidă) – Man, Tănase, Coman(66′ Gnohere). Antrenor: Bogdan Vintilă;

Arbitru: Horațiu Feșnic;

Dinamo: 21′ Mrzljak, 31′ Fabrinni, 45+8′ Filip, 59′ Lazăr;

FCSB: 33′ Planic, 66′ Man, 78′ Oaidă;

FCSB: 45′ Cristea;

Cu această victorie, Dinamo urcă pe 8 cu 34 de puncte, în timp ce FCSB rămâne pe 3 cu 43 de puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar FCSB va primi vizita Chindiei Târgoviște.