Home > Fotbal > Spectacol total între Amiens și PSG în Ligue 1

Spectacol total între Amiens și PSG în Ligue 1

Liderii din Ligue 1, Paris St-Germain au remizat 4-4 în deplasare cu Amiens într-un joc spectaculos, revenind de la 0-3 și preluând conducerea, ca în final să se vadă egalați.

Amiens, care se află în zona retrogradării, au luat un avantaj uriaș după ce Gael Kakuta i-a oferit un asist pefect lui Serhou Guirassy care a deschis scorul. Kakuta a marcat și el un gol superb dublând avantajul gazdelor, iar Fousseni Diabate a marcat al treilea gol după un alt assist a lui Kakuta..

Ander Herrera a redus diferența înainte de pauză, Tanguy Kouassi a marcat două goluri în urma a două lovituri de cap, iar Mauro Icardi a înscris pentru 4-3.

Dar golul din final al lui Guirassy a salvat-o pe Amiens.

PSG, care va juca în deplasare cu Borussia Dortmund în Liga Campionilor Marți, i-a avut în afara lotului pe Kylian Mbappe și Neymar, dar în teren a avut oricum o echipă extrem de puternică.

S-a terminat tragerea la sorți a optimilor UEFA Champions League
PSG a fost desemnată campioană în Franța
PSG întoarce scorul din tur cu Dortmund și se califică în sferturtile de finală ale Champions League