Home > Fotbal > Dinamo învinge la Arad și se califică în optimile Cupei

Dinamo învinge la Arad și se califică în optimile Cupei

UTA și Dinamo s-au întâlnit în această după-amiază la Arad într-un meci contând pentru 16-imile Cupei României.
UTA a început partida în următoarea formulă: Bolboaşă – Rus, Ilie, Melinte, Tomozei – Isac, Moise, Lorenzi, Ursu – Rus, Buhăcianu.
Dinamo a trimis pe teren următorul prim 11: Straton – Ciobotariu, Popescu, Puljic, Corbu – Răuță, Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu – Montini.
În minutul 6 în urma unui corner, Popescu luftează, mingea ajunge Melinte care șutează, dar Straton intervine incredibil. În minutul 14, Nistor îl găseste excelent pe Moldoveanu în careu, iar șutul acestuia la colțul lung se duce în poartă. În minutul 18, Buhăcianu centrează pe jos, iar Moise șutează fără speranțe pentru Straton. În minutul 28, Corbu centrează de pe partea stângă, Moldoveanu reia bine cu capul, dar Bolboașă are un reflex salvator. În minutul 59, Sorescu îi trimite în careu lui Nistor, iar acesta înscrie cu un șut din 10 metri. În minutul 82, Nistor îl lansează excelent pe Neicuțescu care scăpat singur cu portarul, înscrie pentru 3-1.
Dinamo învinge pe UTA Arad cu 3-1 și se califică în optimile Cupei României.