Home > Fotbal > Viitorul întoarce spectaculos scorul pe final cu Poli Iași

Viitorul întoarce spectaculos scorul pe final cu Poli Iași

Viitorul și Poli Iași s-au întâlnit în această seară la Ovidiu în ultimul meci al etapei a 10-a din Liga 1.
Înaintea etapei Viitorul era pe locul 2 cu 18 puncte, în timp ce Poli Iași ocupa locul 5 cu 16 puncte.
Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Artean, Iacob, De Nooijer – Casap, Achim, Ciobanu – Houri, Iancu, Rivaldinho.
Poli Iași a început în următoarea formulă: Târnovanu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Mihalache, Loshaj – Almada, Passaglia, Horşia – Bălan.
În minutul 20, Passaglia centrează în careu, iar Horșia reia cu capul, dar Căbuz scoate de sub transversală. În minutul 28, De Nooijer centrează, Iancu trimite cu capul spre poartă, portarul oaspeților este bătut, dar Diallo scoate de pe linia porții. În minutul 38, Iacob îl faultează în careu pe Bălan și se acordă penalty. Bălan transformă fără emoții și Poli preia conducerea. În minutul 45, Loshaj centrează, Passaglia reia cu capul, dar Căbuz intervine senzațional.
În minutul 47, Horșia centrează la colțul lung, Platini reia din alunecare, dar mingea întâlnește bara. În minutul 55, Loshaj execută bine o lovitură liberă de la 18 metri, dar Căbuz intervine din nou miraculos și respinge în bară. În minutul 79, Radu îl faultează în careu pe Rivaldinho și se dictează penalty. Achim șutează puternic și egalează. În minutul 91, apărarea ieșeană respinge greșit o minge care ajunge la Rivaldinho, acesta scapă singur spre poartă Și înscrie cu o scărișă peste Târnoveanu.
Viitorul învinge pe Poli Iași cu 2-1 și egalează la puncte liderul CFR.
Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare la Craiova, în timp ce Poli Iași va primi vizita celor de la Sepsi SF. Gheorghe.