Home > Fotbal > Dinamo leagă două victorii la rând pentru prima oară în acest sezon

Dinamo leagă două victorii la rând pentru prima oară în acest sezon

Sepsi și Dinamo s-au întâlnit în această seară la Sf. Gheorghe în epilogul etapei a 8-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Sepsi era pe locul 7 cu cu 9 puncte, în timp ce Dinamo se afla pe 9 cu 6 puncte.
Sepsi a început partida în următoarea formulă: Fejer – Kylien, Tincu, Barisic, Konongo – Velev – Gal, Fulop, Vașvari, Carnat – Safranko.
Dinamo a început cu următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu – Filip – Sorescu, Nistor, Fabbrini, Neicuțescu – Montini.
În minutul 12, Ciobotariu îi centrează lui Sorescu la marginea careului mic,dar reluarea acestuia este scoasă de Fejer. În mintul 24, Nistor șutează de la 20 de metri, Fejer respinge greșit în față, dar Neicuțescu trimite în bară din doar câțiva metri. În minutul 37, Montini recepționează mingea la 20 de metri de poartă de la Fabbrini, pivotează și șutează plasat, dar Fejer izbutește să respingă în corner. În minutul 42, Carnat îi centrează foarte bine lui Safranco, însă lovitura acestuia de cap trece puțin pe lângă poarta lui Dinamo.
În minutul 62, Gal centrează în marginea careului mic, Piscitelli ezită să iasă, însă scoate lovitura de cap a lui Safranko. În mintul 64, Sorescu îi centrează lui Montini, iar reluarea acestuia este respinsă în lateral de Fejer. În minutul 84, Nistor îi trimite lui Popa la marginea careului, pivotează și trimite în poarta lui Sepsi.
Dinamo învinge pe Sepsi cu 1-0, acumulează 9 puncte, însă rămâne momentan pe locul 9. De partea cealaltă Sepsi este la prima înfrângere din acest sezon.
Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu Chindia Târgoviște, iar Dinamo va primi replica celor de la FC Botoșani.