Home > Fotbal > Dinamo obține la Mediaș prima victorie din acest sezon

Dinamo obține la Mediaș prima victorie din acest sezon

Gaz-Metan-Dinamo-Liga-1

Dinamo a învins-o în această seară pe Gaz Metan la Mediaș cu scorul de 3-1 (0-0), în ultimul meci al etapei a patra din Liga 1.

Gonzalez a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 48 cu un șut în diagonală la colțul lung din interiorul careului. În urma unui penalty dictat după un fault al lui Droppa asupra lui Camara, Sorescu a făcut 2-0. Deși inițial Buzbuchi apărase, mingea a revenit la mijlocașul dinamovist care nu l-a mai iertat pe portarul medieșenilor. Camara a stabilit scorul final, 3-0, cu un șut la colțul lung din marginea careului după ce a primit de la Fabbrini. Carodoso a înscris golul de onoare pentru Gaz Metan în minutul 89, cu o lovitură de cap din trei metri după o centrare excelentă a lui Velisar.

Gaz Metan : Buzbuchi – Butean, Baco, Larie, Trif – Droppa (82′ Yuri), Deaconu – Romeo (59′ Sanoh), Ciocan (83′ Velisar), Jica (4′ Chamed) – Smola (59′ Cardoso). Antrenor: Dusan Uhrin;

Dinamo : Mejias – Gonzales, Puljic, Grigore, Lopez – Camara, Răuță (90+3′ Șerban), Gol, Sorescu (81′ Fabbrini) – Nemec, Borcea (46′ Valle). Antrenor: Cosmin Contra;

Marcel Bîrsan – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene;

Gaz Metan : 51′ Droppa, 54′ Smola, 58′ Baco, 90+2′ Yuri;

Dinamo : 64′ Nemec, 80′ Răuță;

Cu această victorie, Dinamo acumulează 5 puncte și urcă pe locul 8 în clasament. Gaz Metan este pe 6 cu 6 puncte.

Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita celor de la UTA Arad.

dinamo-gaz-metan-liga-1
Dinamo, prima victorie după opt etape
fcsb-fc-arges-liga-1
Hat-trick-ul lui Denis Man aduce victoria celor de la FCSB cu FC Argeș
botosani-clinceni-liga-1
FC Botoșani nu se regășeste nici în campionat cu Clinceni după eliminarea din Europa League
craiova-voluntari-liga-1
Craiova câstigă acasă cu Voluntari și îsi păstrează procentajul maxim în acest început de campionat