Home > Fotbal > Dinamo pierde clar la Sibiu și ratează șansa de a urca pe loc de play-off

Dinamo pierde clar la Sibiu și ratează șansa de a urca pe loc de play-off

FC Hermannstadt și Dinamo s-au întâlnit în această seară la Sibiu într-un meci contând pentru etapa a 20-a din Liga 1.
Înaintea etapei, sibienii ocupau locul 13 cu 19 puncte, în timp ce Dinamo era pe 7 cu 28 de puncte.
FC Hermannstadt a început partida în următoarea formulă: Figueiredo – Luchin, Viera, Rimane, Opruț – Pires, Dâlbea, Dumitriu – Petrescu, Yazalde, Buzan.
Dușan Uhrin a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu – Filip, Grigore – Moura, Nistor, Sorescu – Perovic.
În minutul 15, Pires centrează de pe dreapta, mingea ajunge la Yazalde în centrul careului care reia din prima fără nicio speranță pentru Piscitelli. În minutul 18, De Moura șutează din colțul careului, dar Figueiredo este la post și respinge.
În minutul 50, Perovic îi trimite excelent lui Sorescu, acesta avansează, iar șutul său de la marginea careului aduce egalarea. În minutul 58, Nistor execută scurt un corner pentru Sorescu, acesta întoarce la Ciobotariu care trimite peste din trei metri încurcat de Viera. În minutul 59, Petrisor Popescu îi trimite în lateral lui Luchin, iar șutul acestuia din interiorul careului este respins de Piscitelli în corner. În minutul 69, Bușu centrează din corner, Piscitelli nu iese pe centrare, iar Dâlbea înscrie din 5 metri. În minutul 71, Dâlbea șutează din drob de la 30 de metri, dar mingea lovește transversala. În minutul 77, Dumitriu centrează din lovitură liberă, mingea cade în careu, iar Viera trimite în plasă. În minutul 86, Yazalde îl drilează pe Popescu, șutează din unghi și îl învinge pe Piscitelli. În minutul 90, Sorescu îi centrează excelent lui Perovic, acesta preia și înscrie cu un șut din 11 metri.
FC Hermannstadt învinge pe Dinamo cu 4-2 și egalează la puncte pe Clinceni și Sepsi.
Etapa viitoare, FC Hermannstadt va juca în deplasare cu Chindia, iar Dinamo va primi vizita lui Sepsi.