Home > Fotbal > Dinamo rămâne la coada clasamentului după înfrângerea cu Craiova, în timp ce antrenorul a ajuns la urgențe

Dinamo și Csu Craiova s-au întâlnit în această seară pe Arena Națională în derby-ul etapei a doua a Ligii 1.
În prima etapă Dinamo a fost umilită la Ovidiu de Viitorul, scor 0-5, în timp ce oltenii învinseseră pe Clinceni, 3-2.
Dinamo a început partida în următoarea formulă: Piscitelli – D. Ciobotariu, Klimavicius, M. Popescu, Sin – Mrzljak, Al. Răuță – G. Crețu (60’ Moldoveanu ), Bru (68’ Filip ), Montini – D. Popa (46’ Sorescu).
Csu Craiova a trimis pe teren următorul prim 11 : Pigliacelli – Borța (57’ Vlădoiu), Martic, Acka, N. Bancu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, M. Roman II, Baiaram (46’ Vătăjelu).
După ce în primele 20 de minute nu au fost acțiuni importante de poartă, în minutul 24 partida s-a oprit preț de mai bine de 15 minute din cauza unui incident petrecut pe banca tehnică a dinamoviștilor. Antrenorului Eugean Neagoe i s-a făcut rău, iar salvarea a intrat pe teren pentru a îl transporta de urgență la spital. Primul diagnostic arată probleme cardiace pentru Neagoe. În minutul 35, Bărbuț pătrunge în careu pe partea dreaptă, iar șutul său usor deviat a ajuns în poarta lui Piscitelli.
În minutul 67, Vătăjelu pătrunge în careu și îi întoarce lui Ivanov care șutează violent, portarul italian a lui Dinamo intervine, dar mingea ajunge la Roman care o trimite cu capul în poartă din 2 metri.
Craiova se impune 2-0 în fața lui Dinamo și urcă pe locul 2 în clasament, la egalitate de puncte, șase, cu Viitorul liderul campionatului. De partea cealaltă Dinamo se situează pe ultimul loc cu 0 puncte și golaveraj 0-7.
Etapa viitoare Dinamo va merge la Cluj pentru meciul cu Cfr, iar Craiova va primi vizita Chindiei.