Home > Handbal > Dinamo revine fantastic și câstigă un derby tensionat cu CSM București

Dinamo revine fantastic și câstigă un derby tensionat cu CSM București

CSM București și Dinamo s-au întâlnit astăzi în Sala Giulești în derby-ul etapei secunde a Ligii Zimbrilor.
În prima etapă, CSM București pierduse în deplasare la Turda, scor 27-28, în timp ce Dinamo se impusese fără probleme pe teren propriu, 34-30 în fața celor de la Vaslui.
Începutul meciului a fost echilibrat doar până la 2-2. De acolo CSM a preluat controlul reprizei, distanțându-se prima oară la două goluri (4-2, minutul 5), apoi la trei ( 7-4, minutul 10). Dinamo a reușit să vină la un gol (7-8, minutul 15), dar CSM a apăsat din nou pedala de accelerație și s-a dus la 5 goluri (13-8, minutul 24). Aceasta a fost și diferența cu care s-a intrat și la pauză, 15-10. Prima repriză a fost extrem de tensionată pe teren. Spiritele s-au încins după ce Robert Militaru l-a lovit extrem de dur pe Kamel Alouini, provocându-i tunisianului un traumatism cranian sever. Căpitanul celor de la CSM a fost imediat elimininat. Apoi a urmat un conflict între Ionuț Ramba și Amine Bannour, cei doi fiind de asemenea eliminați.
În repriza secundă CSM a ținut diferența de 5 goluri în primele 5 minute ( 19-14). Apoi campionii au avut o revenire senzațională, iar în minutul 44 au reușit să egaleze la 21. CSM au acuzat din plin șocul și au primit alte 5 goluri la rând, Dinamo ducându-se la 26-21 în minutul 52. Pe final, CSM a mai redus din diferență, dar nu au reușit decât să vină la 3 goluri (28 – 31)
Dinamo învinge în deplasare la CSM, 31 – 28 și arată ca și în acest sezon sunt principalii candidați la titlu.
Etapa viitoare CSM se va deplasa la Făgăraș, în timp ce Dinamo va primi vizita celor de la Dobrogea Sud.
Pentru CSM au punctat: Bizău (8 goluri), Georgievski (8), Criciotoiu (5), Esteki (2), Ramba(2), Caba(2) Fotache (1).
Pentru Dinamo au înscris: Moussavi ( 10 goluri), Nantes (6), Kuduz (5), Gavriloaia (4), Bannour (2), Asoltanei (1), Negru (1), Alouini (1), Zulfic (1).