Home > Handbal > Egal dramatic obținut de Dinamo la debutul în noul sezon de Champions League

Egal dramatic obținut de Dinamo la debutul în noul sezon de Champions League

Dinamo a debutat în noul sezon de Velux Champions League în deplasare împotriva elvețienilor de la Kadetten.
Elvețienii au început mai bine partida, iar în minutul 4 pe fondul unor greșeri pe fanza ofensivă ale „dulăilor” aveau avantaj de 2 goluri 3-1. Avantajul de două goluri a lui Kadetten a ținut doar până în minutul 11 când Dinamo a egalat la 4. S-a mers apoi cap la ca p ână în minutul 19 când Dinamo a preluat pentru prima oară conducerea 8-7. Dinamo a intrat la cabine cu un avantaj de un gol datorită unei reușite senzaționale a lui Bannour în ultima secundă a reprizei.
În repriza secundă, Dinamo a condus doar în start la două goluri, ca mai apoi să se meargă cap la cap până la 21-21 în minutul 44. Elvețienii au pus atunci două goluri peste campionii României, însă aceștia să egaleze la 24 în minutul 52. În minutul 55, gazdele au luat un nou avans de două goluri, 26-24, dar Dinamo a egalat din nou, 27-27, în minutul 57. Dinamo a avut atacul în ultimul minut de joc, dar nu au reușit să îl fructifice, astfel că au fost nevoiți să apere egalul în ultimele secunde.
Katetten și Dinamo remizează 28-28, iar campioana obține un punct în deplasare ce s-ar putea să conteze serios în clasamentul final al grupei.
Pentru Kadetten au punctat: Sesum (6 goluri), Maros (6), Kuttel (4), Frimmel (3), Csaszar (3), Romdhane (2) , Herburger (2), Schopper (1), Beljanski (1).
Pentru Dinamo au înscris: Kuduz (5 goluri), , Alouini (5), Bannour (4), Mousavi (4) Gavriloaia (3), Shebib (2), Vujiz (1), Asoltanei (1), , Negru (1), Savenco (1), Heidarirad (1).
Următoarea partidă pentru Dinamo în Champions League va avea loc Miercurea viitoare de la ora 18 împotriva suedezilor de la Kristianstad în Sala Dinamo.