Home > Handbal > Dinamo continuă începutul excelent de campionat învingând și pe Dobrogea SUD

Dinamo continuă începutul excelent de campionat învingând și pe Dobrogea SUD

Dinamo și HC Dobrogea SUD s-au întâlnit în această după-amiază în Sala Dinamo in derby-ul etapei a 3-a a Ligii Zimbrilor.
În primele două etape campionii câstigaseră ambele partide, în timp ce dobrogenii se aflau la polul opus cu două înfrângeri.
Pe tot parcursul primei reprize cele două echipe au mers cap la cap, singurul moment în care Dinamo s-a desprins la două goluri a fost în minutul 18 (8-6). Constanța a egalat însă imediat la 8. Astfel la cabine s-a intrat cu scor egal 13-13.
Și primele douăzeci de minute ale reprizei secunde au fost extrem de echilibrate, niciuna dintre echipe nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri. În minutul 49 însă, Dinamo a făcut 20-18, iar acest avantaj de două goluri nu l-au mai cedat până la final, câstigând partida 29-27.
Pentru Dinamo au înscris: Nantes (7 goluri), Alouini (5), Zulfic (5), Shebib (3), Gavriloaia (3), Asoltanei (3), Negru (1), Kuduz (1), Mousavi (1).
Pentru Constanța au punctat: Omar (8 goluri), Malinovic (8), Chikovani (5), Nikolic (3), Nistor (1), Csog (1).
Dinamo învinge pe HC Dobrogea SUD, scor 29- 27, iar alături de Potaissa Turda și Știința Bacău au maximum de puncte după primele 3 etape. De partea cealaltă Constanța are un început dezastruos cu trei înfrângeri din trei.
Etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Timișoara pentru meciul cu Politehnica, în timp ce Dobrogea SUD va primi vizita celor de la CSM Făgăraș.