Home > Handbal > Dinamo obține prima victorie în Champions League din acest sezon

Dinamo obține prima victorie în Champions League din acest sezon

Dinamo a întâlnit-o în această seară pe teren propriu pe IFK Kristianstad din Suedia în al doua etapă a grupei D din Velux Champions League.
În prima etapă, Dinamo remizase 28 – 28 cu Kadetten, în timp ce Kristkanstad fusese învinsă acasă de G.O.G. 24 – 33.
În prima repriză s-a mers cap la cap doar până la 4-4. Dinamo a preluat apoi controlul și s-a distanțat  intâi la două goluri (6-4), apoi la trei (9-6). Această diferență s-a înregistrat și la pauză, 13-10.
În startul cele de a doua repriză, oaspeții au reușit să vină la un gol (13-14), dar apoi Dinamo a apăsat din nou pedala de accelerație și s-au distanțat la 6 goluri (20-14). Kristianstad a reușit să vină din nou la două goluri (24-26), dar la final Dinamo a menținut diferența de trei de la pauză.
Dinamo învinge pe Kristianstad, scor 28-25 , acumulează 3 puncte și urcă temporar pe primul loc în grupă.
Pentru Dinamo au înscris: Alouini (5 goluri), Asoltanei (6), Nantes (4), Bannour (4), Gavriloaia (3), Shebib (2), Kuduz (3).
Pentru Kristianstad au punctat: Chrintz (3 goluri), Halen (3), Nyfzall (2), Hallen (2), Hansson (1), Einarsson (1), Ehn (1), Ellergason (1), Canellas (1), Freiman (1).
Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc Miercuri, 25 Septembrie contra danezilor de la G.O.G. în Sala Dinamo.