Home > Handbal > Dinamo învinge și în deplasarea complicată de la Timișoara

Dinamo învinge și în deplasarea complicată de la Timișoara

Poli Timișoara a primit vizita campioanei Dinamo în primul meci al etapei a 4-a a Ligii Zimbrilor.
În primele 3 etape, Poli nu reușise să obțină decât un punct, în timp ce Dinamo avea punctaj maxim.
În prima repriză echilibrul s-a păstrat doar până la 2-2. Apoi pe fondul intervențiilor senzaționale ale lui Sayed Heidarirad, Dinamo a reușit să se distanțeze la 3 goluri (6-3 în minutul 8). Campioana a cotinuat acest ritm ridicat, iar în minutul 15 aveau 5 goluri în față, 11-6. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 25, 15-9. La pauză, Dinamo a condus cu 17-12.
După pauză, campionii s-au mai relanșat și i-a permis lui Poli să vină la două goluri, 16-18, în minutul 36. Apoi pe tot parcursul reprizei s-a înresistrat o diferență de 2-3 goluri între cele două echipe.
În final, Dinamo se impune 28-26 și acumulează 12 puncte în clasament, având un început perfect de campionat. De partea cealaltă Timișoara rămâne cu un singur punct, iar deținătoarea Cupei va avea mult de tras dacă vrea să ajungă din nou în play-off.
Pentru Poli au marcat: Sadoveac (9 goluri), Milosevic (4), Baican (4), Dragaș (3), Marjanovic (2), Cîmpan (2), Șomlea (1), Irimescu (1).
Pentru Dinamo au înscris: Zulfic (6 goluri), Nantes (6 ), Bannour (4), Kuduz (4), Negru (3), Mousavi (2), Shebib (2), Alouini (1).
Etapa viitoare, Poli se va deplasa la Făgăraș, în timp ce Dinamo va primi vizita celor de la Călărași.