Home > Fotbal > Dinamo și FC Botoșani îsi împart punctele „Ștefan cel Mare”

Dinamo și FC Botoșani îsi împart punctele „Ștefan cel Mare”

dinamo-botosani-liga-1

Dinamo și FC Botoșani au terminat la egalitate în această seară, scor 1-1 (0-1) pe stadionul din „Ștefan cel Mare, într-o partidă contând pentru etapa a 3-a din Liga 1.

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 37, după ce Ofosu, lansat de Babunski la limita offside-ului, l-a driblat pe Straton, a centrat pentru Askovski, acesta a deviat ușor mingea în piciorul lui Lopez care și-a trimis-o în proprie poartă. Borja a egalat în minutul 71 cu o execuție fantastică, l-a văzut pe portarul advers ieșit și a trimis impecabil de la mijlocul terenului direct în plasă.

Dinamo: Straton – Gonzalez (88′ Mihaiu), Puljic, Grigore, Lopez – Sorescu, Răuță, Gol, Fabbrini (46′ Camara) – Măgureanu (46′ Borja), Nemec. Antrenor: Cosmin Contra;

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Holzmann – Cascini, Babunski – Ashkovski (67′ Florescu), Ofosu (84′ Patache), Keyta (84′ Roman) – Dugandzic (90+2′ Țigănașu). Antrenor: Marius Croitoru;

Marius Avram – Daniel Mitruți, Adrian Popescu;

Dinamo: 22′ Grigore, 48′ Gol;

FC Botoșani: 55′ Seroni, 72′ Bautista;

FC Botoșani: 90′ Bautista;

După acest egal, Dinamo este pe locul 11 cu 2 puncte, în timp ce Botoșani este lider cu 7 puncte.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, iar FC Botoșani va primi vizita celor de la Academica Clinceni.