Home > Fotbal > Victorie categoria a Craiovei în deplasare la Ovidiu

Victorie categoria a Craiovei în deplasare la Ovidiu

Viitorul-CS-Universitatea-Craiova-liga-1

CS Universitatea Craiova s-a impus în această seară la Ovidiu în fața celor de la Viitorul cu scorul de 4-1 (1-1), în ultimul meci al etapei a 3-a din Liga 1.

Koljic a deschis scorul pentru olteni în minutul 18, după ce a profitat de o gravă eroare a lui Ciobanu, căruia i-a furat mingea la marginea careului. Viitorul a egalat în prelungirile primei reprize prin Luckassen care a finalizat o pasă de excepție a lui Mățan.

Koljic a făcut dubla în minutul 51, executând în forță o lovitură liberă de la marginea careului, fără nicio șansă pentru Cojocaru. Bancu a dus scorul la 3-1 în minutul 67 după ce a finalizat din patru metri cu latul o centrare a lui Vlădoiu. Andrei Ivan a stabilit scorul final, 4-1 în minutul 75, cu un șut imparabil de la 20 de metri.

Viitorul : Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiță, Dussaut (74′ Casap) – Ciobanu (46′ Matei), Artean, Iancu – Chițu (63′ Ganea), Luckassen (79′ Castaneda), Mățan. Antrenor: Ruben de la Barrera;

CS Universitatea Craiova : Pigliacellii – Vlădoiu (81′ Vătăjelu), Constantin, Bălașa, Bancu – Nistor (81′ Screciu), Bic, Cicâldău (9′ Mateiu) – Ivan, Koljic (74′ Bărbuț), Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi;

Chivulete Andrei Florin – Nicoară Marius, Constantinescu Andrei;

Viitorul : 36′ Cioabanu, 49′ Dussaut, 61′ Matei, 82′ Mățan;

CS Universitatea Craiova : 30′ Bic;

Viitorul :4′ Artean;

Cu această victorie, CS Universitatea Craiova urcă pe locul 1 în clasament cu 9 puncte, în timp ce Viitorul este ultima cu un singur punct.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu Sepsi, iar Craiova va primi vizita celor de la FC Voluntari.