Home > Fotbal > Dunărea administrează al doilea eșec din play-out lui Dinamo

Dunărea administrează al doilea eșec din play-out lui Dinamo

Dunărea și Dinamo s-au întâlnit la Călărași în prima etapă a returului play-out-ului ligii 1.

Înaintea etapei, Dunărea se situa pe locul 13, la un punct de locul de baraj, în timp ce Dinamo se afla pe locul 8 la un punct de locul 7 Gaz Metan Mediaș.

Dunărea Călărași a început partida în următorul prim 11: Straton – Gligorov(75′ Souda), Dobrosavlevici, Luchim Mendy – Enache, Simion, Henderson, Benzar – Iancu, Ammari

Mircea Rednic a trimis pe teren următoarea formulă : Muțiu – Dussaut, Grigore, Klimavicius, Aliji – Zenke(57′ Jaadi), N’Diaye, Nistor, Sorescu(71′ Christovao) – Montini, Popa(56′ Papazoglou).

Începutul de meci le-a aparținut gazdelor care au dominat teritorial, fără însă a avea vreo ocazie majoră de poartă. Prima mare ocazie le-a aparținut dinamoviștilor. Zenke a trimis spectaculos cu câlcăiul în careu, Sorescu i-a lasăt mingea lui Popa, care însă a trimis pe lângă din câțiva metri. Până la pauză nu au mai fost faze importante, așa că la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0.

În minutul 56, Dunărea are o mare ocazie. Ammari trimite mingea ideal în fața porții, însă Iancu nu poate profita de eroarea lui Dussaut și ratează să înscrie din două încercări. Întâi luftează, apoi trimite in Aliji. În minutul 70, Enache centrează pe jos, Benzar sare peste minge, care ajunge la Ammari care înscrie cu un șut pe jos. Din acest moment, Dunărea a închis perfect jocul, iar Dinamo nu a mai reușit să se aproprie de poarta adversă pentru a încerca egalarea.

Dunărea învinge cu 1-0 și urcă pe locul de baraj. Dinamo rămâne pe 8 la 4 puncte de Gaz Metan.

Etapa viitoare, Dunărea se va deplasa la Iași, în timp ce Dinamo va juca acasă cu Gaz Metan.