Home > Fotbal > Fotbal | Fcsb rămâne aproape de Cfr după meciul din Bănie

Fotbal | Fcsb rămâne aproape de Cfr după meciul din Bănie

craiova-fcsb

Csu Craiova și Fcsb s-au întâlnit în Bănie în derby-ul etapei a 8-a a play-off-ului ligii 1.

Înaintea etapei, Craiova se afla pe locul 3, cu 36 de puncte, la 3 în spatele celor de la Fcsb ce se situau pe locul 2. Pentru cei de la Fcsb, victoria era vitală pentru a râmăne în continuare în cursa pentru titlu.

Csu Craiova a început meciul în următoarea formulă: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (68′ Meza), Fedele (85′ Baicu), Mihăilă – Cristea (’46 Fortes).

Mihai Teja a trimis pe teren următorul prim 11:  Bălgrădean – Benzar, Bălașa (82′ Teixieira), Planic, Morais – Cristea, Filip – Man, Tănase, Coman (73′ Roman) – Gnohere (’16 Hora).

Fcsb a pornit ofensiv partida, iar în minutul 13 au prima ocazie. Coman i-a pasat perfect lui Man care a ajuns față în față cu Pigliacelli, însă dar Fedele se repliază și îl bloacează pe Man chiar în momentul șutului. Replica celor de la Craiova vine în minutul 22. Bărbut îi trimite o pasă la întâlnire lui Cicîldău la marginea careului mic, dar mingea șutată de acesta trece la câțiva milimetri de bara din stânga a porții lui Bălgrădean. În minutul 32, Coman trece de Dimitrov în careu, iar Donkor venit din spate îl faultează pe mijlocașul ros-albastru. Istavan Kovacs arată punctul cu var. Florin Tănase înscrie fără emoții, iar Fcsb preia conducerea. În minutul 45, Fedele îi oferă o pasă ideală lui Mihailă, în mijlocul careului oaspeților, însă șutul acestuia este scos printr-un reflex sezațional de Bălgrădean.  La pauză, formația bucureșteană a intrat cu avantaj, 1-0.

Imediat după reluare, Craiova are o dublă ocazie. Intâi, Bărbuț șutează de la 15 metri, însă Bălgrădean intervine din nou salvator. Mai apoi Fedele îî centrează lui Mihăilă care reia spectaculos din foarfecă, însă mingea îl atinge pe Coman și trece milimetric pe lângă poartă.  În minutul 59, Iulian Cristea îi pasează lui Denis Man care scapă singur cu Pigliacelli, însă italianul îî ghiceste intenția de scăriță a lui Man și reține balonul. În minutul 69 Mihăilă a scăpat spre poartă pe partea stângă, îsi închide unghiul însă, iar șutul acestuia nu prinde nici poarta, nici nu ajunge la Colli. În ultimul minut, Denis Man scapă singur cu Pigliacelli și îl învinge pe italian cu un șut printre picioare.

Fcsb învinge la Craiova cu 2-0 și cel puțin până mâine vine la 2 puncte în spatele liderului Cfr. Craiova râmăne pe 3 la 6 puncte de Fcsb.

Etapa viitoare, Craiova se va deplasa în Gruia pentru meciul cu Cfr, iar Fcsb va juca tot în deplasare contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.