Home > Fotbal > Fotbal | Cfr Cluj este la doar un pas de al doilea titlu consecutiv după meciul de la Giurgiu

cfr-cluj-astra

Astra Giurgiu și Cfr Cluj s-au întâlnit în această seară în ultimul meci al etapei a 8-a a play-off-ului Ligii 1.

Cfr Cluj era forțată să învingă pentru a menține distanța de 5 puncte între ea și Fcsb. De partea cealaltă, Astra se afla pe locul 5, fără a mai avea posibilitatea de a avansa în clasament.

Cei de la Astra au început meciul în următoarea formulă: Santos – Dima, Cestor, Bejan, Radunovic – Biceanu (63′ Zoua), Moise, Roșu – Gheorghe (57′ Llullaku) , Alibec, Balaure (75′ Begue).

Dan Petrescu a aruncat în luptă următorul prim 11: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio (85′ Hoban) – Deac (78′ Țucudean), Omrani, Costache (75′ Păun).

Cfr a început în forță partida, iar în minutul 4 au avut prima mare ocazie. La un corner al oaspeților mingea a fost respinsă până la Manea, iar șutul acestuia din prima de la 25 de metri a întâlnit bara. În minutul 15, Cestor pierde mingea la centrul terenului, iar Omrani pornește o cursă de 40 de metri spre poarta adversă, ajunge în careu îl driblează pe Dima și înscrie cu un șut sigur. În minutul 22 vine și prima ocazie a Astrei. Arlauskis iese greșit la o lovitură liberă, însă Romario Moise presat de Vinicius nu reușeste să trimită mingea în plasă sau să paseze decisiv. Până la pauză nu au mai fost faze notabile de poartă, asa că oaspeții au intrat la cabine cu avantaj de 1-0.

În minutul 50, Costache prinde un șut de la marginea careului, însă Santos scoate de lângă bară. După numai un minut, Omrani lovește mingea cu capul la un corner al clujenilor, însă mingea nimerește transversala. În minutul 59, Djokovic înscrie cu capul după o centrare perfectă de pe stânga a lui Culio. În minutul 64, Moise este faultat în careu de Culio. Llulaku execută impecabil, iar jocul era relansat. În minutul 73 speranțele Giurgiuvenilor sunt năruite. Omrani îl driblează superb pe Biceanu și îi pasează perfect lui Djokovic care realizează dubla. În minutul 81, Păun centrează în careu, iar Biceanu respinge mingea în propria poartă. În minutul 87, umilința Astrei este completă. Hoban șutează senzațional de la 25 de metri, iar portarul gazdelor nu are nicio șansă să intervină.

Cfr Cluj se impune cu scorul de 5-1 la Giurgiu și este la doar un meci de un nou titlu de campioană.

Etapa viitoare, echipa din Gruia trebuie să scoată un egal acasă cu Csu Craiova pentru a îsi păstra titlul de campioană fără a mai astepta ultima etapă. De partea cealaltă, cei de la Astra se vor deplasa la Ovidiu pentru meciul cu Viitorul.