Home > Fotbal > Farul tremură pe final, dar se impune în fața lui U Craiova

Farul tremură pe final, dar se impune în fața lui U Craiova

farul-u-craiova-liga-1

Farul Constanța s-a impus în această seară pe teren propriu în fața lui FC U Craiova 1948, cu scorul de 3-2 (3-0) în ultima partidă a etapei a 22-a din Liga 1.

Omoh a deschis scorul în minutul 5 pentru gazde cu un șut senzațional de la 25 de metri care s-a oprit în vinclul porții oltenilor. Jefte a făcut 2-0 în minutul 32 după ce fundașii oaspeților nu au putut respinge balonul aruncat în față de Purece. Omoh a reușit dubla în minutul 45 după o cursă de 25 de metri finalizată cu o nouă execuție superbă cu efect.

Compagno i-a readus pe olteni în joc în minutul 52 cu o lovitură de cap după o centrare a lui Baeten. Asamoah a făcut 2-3 cu un șut din prima din marginea careului.

Cu această victorie, Farul a făcut 35 de puncte și se află pe locul 6 în clasament. U Craiova este pe 14 cu 19 puncte.

Etapa viitoare, Farul va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar U Craiova va primi vizita lui FC Argeș.

Farul: Aioani – Boboc, Larie, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Grameni – Purece, Betancor, Omoh. Antrenor: Gheorghe Hagi;

FCU Craiova: Popa – Negru, Kovacic Diallo, Huyghebaert – Achim, Asamoah – Marquet, Van Durmen, Baeten – Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli;