Home > Fotbal > FC Botoșani câstigă primul meci al noii ediții de Liga 1

FC Botoșani câstigă primul meci al noii ediții de Liga 1

FC Argeș-Botosani-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară în deplasare pe FC Argeș cu scorul de 3-2 (1-0), în prima partidă a noului sezon de Liga 1.

Cîmpanu a deschis scorul în minutul 9 pentru oaspeți după ce a interceptat o minge respinsă de defensiva argeșenilor, a pătruns în careu și a șutat fără speranțe pentru Greab. Chindriș a majorat diferența în minutul 47, deviind din trei metri în poartă șutul centrare din lovitură liberă a lui Rodriguez. Mihai Roman a dus scorul la 3-0 în minutul 73 după ce a deviat superb centrarea lui Holzman.

Gabi Deac a redus din diferență în minutul 78 din penalty după ce Rodriguez l-a faultat în careu pe Mediop. Năstăsie a făcut 2-3 în minutul 85 cu un șut superb din prima de la 20 de metri.

FC ARGEȘ: Greab – Matei, Leca, Turda, Muşat – Prepeliţă (64′ Năstăsie), Colli – Mirică (2′ Deac), Popescu (46′ Honciu), Matis (46′ Grecu) – Buhăescu (64′ Mediop). Antrenor: Ionuț Badea;

FC BOTOȘANI: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann – Rodriguez, Florescu (66′ Banbunski) – Ashkovski (60′ Keyta), Cîmpanu (76′ Bautista), Ofosu (66′ Roman) – Dugandzic (76′ Fili). Antrenor: Marius Croitoru;

Horațiu Feșnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei;

FC ARGEȘ: 58′ Deac, 60′ Leca, 75′ Matei;

FC BOTOȘANI: 51′ Cîmpanu, 90+1′ Seroni;

Această victorie o face pentru moment lider pe Botoșani, în timp ce Argeșenii ajung pe ultimul loc.

Etapa viitoare, FC Argeș va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar Botoșani va primi vizita lui Poli Iași.