Home > Fotbal > FC Botoșani dă lovitura în prelungiri și învinge pe Dinamo

FC Botoșani dă lovitura în prelungiri și învinge pe Dinamo

FC Botoșani a întâlnit-o în această seară pe Dinamo pe teren propriu în primul meci al etapei a 22-a din Liga 1.
Înaintea etapei, moldovenii ocupau locul 7 cu 30 de puncte, în timp ce Dinamo era o poziție mai jos cu 28 de puncte.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Hankic – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Roman, Ongenda, Ashkovski – Ofosu.
Dușan Uhrin a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Bejan, Corbu – Mrzlkaj, Filip – Mihaiu, Răuță, Sorescu – Perovic.
În minutul 44, Ofosu îi scoate mingea lui Țigănașu la marginea careului, acesta pătrunde în careu și șutează, dar șutul său din diagonală este scos de Piscitelli. În minutul 48, Sorescu centrează, iar Perovic reia cu capul din 7 metri, dar mingea se duce puțin pe lângă. În minutul 82, Ofosu îi trimite excelent în careu lui Papa, dar acesta nu îl poate învinge pe Piscitelli din 5 metri. În minutul 90, Papa trimite o minge în careu, apărarea lui Dinamo nu îl marchează pe Cîmpanu abia intrat pe teren, iar acesta înscrie cu o execuție sigură.
FC Botoșani învinge pe Dinamo cu 1-0 și egalează pe Gaz Metan la puncte pe poziția a șasea.
Etapa viitore, FC Botoșani va juca în deplasare cu Chindia, în timp ce Dinamo va primi vizita Astrei.