Home > Fotbal > FC Botoșani întoarce senzațional scorul în deplasare la Chindia

FC Botoșani întoarce senzațional scorul în deplasare la Chindia

chindia-botosani-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară în deplasare pe Chindia Târgoviște cu scorul de 3-2 (2-2), într-o partidă contând pentru etapa a 21-a din Liga 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 21 prin Daniel Popa dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Patache asupra lui Florea. Scorul s-a majorat la 2-0 în minutul 11, când Hankic a scăpat în poartă o minge trimisă spre el de Țigănașu.

Fili a redus din diferență în minutul 26, cu o execuție din întoarcere din interiorul careului după o centrare a lui Țigănașu. Keyta a restabilit egalitatea în minutul 42 cu o finalizare perfectă din marginea careului mic după o centrare exclentă a lui Ongenda.

Chindriș a adus victoria moldovenilor în minutul 77, reluând cu capul imparabil centrarea lui Rodriguez.

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Fomba, Dinu (85′ Yameogo) – Costea (60′ Diaz), Rață, Dulca, Dumitrașcu – Popa, Florea (77′ Berisha). Antrenor: Emil Săndoi;

FC Botoșani: Hankic – Patache (36′ Braun), Șeroni, Chindriș, Țigănașu – Ongenda, Rodriguez, Papa – Croitoru (10′ Fili, 89′ Holzmann), Al Mawas (88′ Roman), Keyta (88′ Tîrcoveanu). Antrenor: Marius Croitoru;

Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Radu Ghinguleac;

Chindia: 76′ Dumitrașcu, 83′ Rață;

FC Botoșani: 88′ Al Mawas;

După această victorie, FC Botoșani urcă pe locul 5 cu 30 de puncte, iar Chindia este pe 7 cu 28 de puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar FC Botoșani va primi vizita celor de la CFR Cluj.