Home > Fotbal > Fcsb ca și calificată în turul III preliminar al Europa League

Fcsb ca și calificată în turul III preliminar al Europa League

Fcsb s-a deplasat în Armenia pentru prima manșă a disputei cu Alashkert din turul II preliminar al Europa League.
Alashkert a început partida în următoarea formulă: Cancarevic – Voskanyan, Ishkhanyan, Daghbashyan, Mkoyan – Coelho Andrade, Sekulic, Grigorayan, Hayrapetyan, Nenadovic – Tankov.
Fcsb a trimis pe teren următorul prim 11: Vlad – Popescu, Planic, Cristea, Filip – Tănase, Nedelcu, Vână – Man, Hora, Coman.
În minutul 14 Nenadovic primește mingea la marginea careului, trece de Tănase și șutează din voleu, însă Vlad este la post și respinge în transversală. În minutul 39 armenii au o nouă mare ocazie. Sekulic îl depășeste pe Planic, și șutează de la 18 metri, însă același Vlad face o nouă paradă de senzație.
În minutul 52, Planic recepționează o minge la 20 de metri de poartă, se întoarce și șutează, dar mingea trece foarte puțin pe lângă. În minutul 60, portarul Cancarevic iese greșit și boxează mingea la marginea careului la Tănase care o trimite în poartă lasată goală de portarul gazdelor. În minutul 69, Vînă îi centrează excelent lui Cristea care dublează avantajului bucureștenilor cu o lovitură de cap. În minutul 82, Oaidă ajunge într-o poziție excelentă, dar ratează șutul. Mingea ajunge însă la Florinel Coman, care înscrie cu un șut din 18 metri.
Fcsb învinge cu 3-0 pe Alashkert și este practic calificată în turul III preliminar al Europa League. Partida retur va avea loc joia viitoare la Giurgiu de la ora 21:30