Home > Fotbal > Calificarea între Craiova și Honved se va decide în Bănie

Calificarea între Craiova și Honved se va decide în Bănie

Csu Craiova a jucat în această seară în deplasare Budapeste, împotriva celor de la Honved în prima manșă a confruntării din turul II preliminar al Europa League.
Honved a început partida în următoarea formulă: Lefkovits – Uzoma, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc – Gazdag, Kesztyus, Bano-Szabo – Moutari, Ngog
Csu Craiova a trimis pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Martic, Acka, Kelic, Bancu – Cicâldău, Mateiu, Qaka – Bărbuț, Fortes, Vătăjelu
În minutul 16 în urma unui corner, Fortes a fost aproape să speculeze o ieșire greșită a lui Lefkovits, însă reluarea sa a trecut pe lângă. În minutul 27, Ngog a reluat foarte periculos cu capul de la 10 metri, însă Pigliacelli a reușit să respingă. În minutul 40, Ngog este din nou găsit cu o centrare, dar reluarea acestuia trece peste poartă.
În minutul 58, Vătăjelu primește mingea la marginea careului și șutează însă mingea trece puțin pe lângă. În minutul 80, Gazdag este găsit liber în careu, dar șutul său trece puțin pe lângă. În minutul 94 Roman este găsit excelent în fața porții, dar lovitura sa de cap trece peste poartă.
Honved și Csu Craiova remizează 0-0 iar calificarea se va decide la retur în Bănie, joia viitoare de la ora 19:15.
Laurențiu Reghecampf, după victoria de la Clinceni: „Un meci slab” + Cum comentează tehnicianul oltenilor șansele Craiovei de a intra în lupta la titlu
Craiova învinge Clinceni și e tot mai sigură de play-off
Reghecampf a plâns pe bancă în succesul categoric al echipei sale. „Mi-au dat și mie lacrimile”, a recunoscut tehnicianul oltenilor