Home > Fotbal > Meci de coșmar pentru Viitorul la Gent

Meci de coșmar pentru Viitorul la Gent

Viitorul Constața s-a deplasat la Gent pentru prima manșă a confruntării din turul al doilea al preliminariilor Europa League.
Gent a început meciul cu următoarea formulă: Kaminski – Lustig, Plastun, Rosted, Asare – Dejaegere, Owusu, David, Odjidja – Yaremchuk, Kubo.
Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Tordai – Mladen, Țîru, Iacob, De Nooijer – Houri, Artean, Achim – Iancu, Ganea, Mățan.
În minutul 4, un corner executat scurt de belgieni, Odjidja îi trimite Asare care înscrie la colțul scurt cu un șut deviat. În minutul 13, contraatac școală pentru Gent, mingea ajunge Dejaegere care care înscrie din 10 metri. În minutul 16 Artean are prima șansă pentru Viitorul, dar șutul său de la peste 30 de metri trece puțin pe lângă. În minutul 21 Mladen șutează de la 25 de metri și înscrie un gol superb. În mintul 35, Kubo prinde un șut de la 30 de metri, iar mingea întâlnește bara înainte de a intra în plasă. În Iacob comite penalty, iar Yaremchuk transformă fără emoții. În minutul 45, o noua lecție de contraatac a Belgienilor, mingea ajunge la Kubo care realizează dubla. Se termină 5-1, o primă repriză de coșmar pentru Viitorul.
În minutul 51 Davis îi trimite excelent lui Yaremchuk care realizează și el dubla. În minutul 56, mingea ajunge la Țîru după un șut deviat, iar acesta înscrie pentru 6-2. În mintul 61, în urma unui corner, mingea ajunge la Țîru, nemarcat în 5 metri, care înscrie pentru 6-3. În minutul 66 Drăguș are o mare ocazie, însă lovitura sa de cap este scoasă extraordinar de Kaminski.
Gent învinge pe Viitorul cu 6-3 și este foarte aproape de calificarea în turul III preliminar al Europa League.
Partida retur va avea loc joia viitoare la Ovidiu, de la ora 18.
Gică Hagi: „Astăzi am avut în totalitate controlul jocului”